Start / Galeria PORADY Nagrobki Wybór nagrobka - czym się kierować i co wpływa na jego cenę?
Wybór nagrobka - czym się kierować i co wpływa na jego cenę?

 

Pomnik z granitu.Tablica nagrobna napisowa z granitu.Nagrobek granitowy.

Warto wiedzieć co i jak wpływa na cenę nagrobków i jakie informacje należy przekazać zakładom kamieniarskim aby ten mógł rzetelnie dokonać wyceny nagrobka. Pomniki granitowe mają kilka podstawowych czynników, które wpływają na ich cenę. Pytanie „jaka jest cena nagrobka” nie jest pytaniem prostym, ponieważ na cenę nagrobka składa się wiele czynników, które należy uwzględnić pytając o dany pomnik. Bardzo trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź na przykład telefoniczną ile kosztuje nagrobek bez zadania kilku istotnych pytań.

Wymiar nagrobka a jego cena. Nagrobki pojedyncze i podwójne.

Pomnik podwójny z granitu.Pojedynczy nagrobek granitowy.Podwójny nagrobek z granitu.

Wymiary nagrobka mają znaczący wpływ na cenę finalną nagrobków. Ogólnie rozróżnia się nagrobki pojedyncze, które mają zazwyczaj wymiary 190x90 lub podobne, nagrobki podwójne, które mają zwykle wymiary 200x160 oraz grobowce rodzinne, których wymiary są uzależnione od wymiaru miejsca wykupionego na cmentarzu. W podanych wyżej wymiarach nagrobki produkowane są w standardzie i ich cena jest zawsze bardziej atrakcyjna niż nagrobków o wymiarach specjalnych. Zarówno nagrobki pojedyncze jak podwójne mogą być montowane na piwniczki co zmienia także wymiary nagrobka. Wielkość nagrobka decyduje o ilości granitu jaki musimy zużyć do jego wytworzenia. Zakłady kamieniarskie zwykle liczą ile materiału w metrach kwadratowych zużyją na produkcję danego pomnika w danej grubości materiału. Poszczególne elementy nagrobków mają swoje standardowe grubości jednak istnieją klienci, którzy życzą sobie specjalne grubości elementów co wpływa na ilość zużytego materiału a tym samym na cenę nagrobka. Płyty granitowe (slaby) produkowane są w danych standartowych wymiarach dlatego niekiedy zamówienie pomnika w specjalnym wymiarze znacznie podraża jego cenę niewspółmiernie do jego zwiększonych wymiarów. Ten wzrost ceny może być spowodowany na przykład koniecznością zużycia większej ilości slab i wliczeniu w cenę odpadów, których na przykład nie da się wykorzystać na inne elementy, a które nie powstają w przypadku wymiarów standardowych nagrobka. Wszelkie zamówienia specjalne mają specjalną cenę nie wynikająca z pazerności zakładów kamieniarskich a z czystej kalkulacji materiałowej.

Kształt nagrobka a jego cena.

Pomnik granitowy jasny.Pomnik granitowy ciemny.Nagrobek z granitu ciemny.Nagrobek granitowy z granitu.

Kształt nagrobków jest faktorem wpływającym na jego koszt. Wszelkie proste elementy są znacznie łatwiejsze w obróbce niż elementy łuków. Nagrobki z wycięciami tak zwanymi potocznie ogródkami wcale nie są tańsze od nagrobków pełnych. Wynika to z faktu, że materiał pozostający z wycięcia na przykład w kształcie fali nie jest do wykorzystania na inne elementy ze względu na kształt i wymiary. Istnieje wiele rodzajów wykończeń jeśli chodzi o kształt tablic napisowych jak kształtu płyty głównej co wpływa na wartość nagrobka. Czym bardziej skomplikowany kształt tym wyższa cena nagrobka.

Wykończenie krawędzi płyty głównej czynnikiem wpływającym na cenę nagrobków.

Wykończenie na pomniku granitowym w ćwierćwałku.Wykończenie faza na pomniku granitowym.Wykończenie kaskada na pomniku granitowym.

Płyta główna w nagrobku czy to pełna czy z wycięciem tak zwanym ogródkiem jest najistotniejszym elementem wpływającym na wygląd pomników. Płyta może być pojedyncza lub wielokrotna w zależności od modelu nagrobka. Wykończenie krawędzi widocznych płyty to jeden z czynników wpływających na wartość pomnika. Krawędzie płyt mogą być wykończone w bardzo różny sposób począwszy od bardzo prostych a efektownych wykończeń krawędzi po bardzo skomplikowane wymagające kilku zabiegów zakładu kamieniarskiego i wielu godzin często ręcznej pracy kamieniarzy. Oczywiście wszystkie te czynniki wpływają też na ceny nagrobków. Kamieniarstwo to dziedzina gdzie praktycznie można zrobić prawie wszystko jeśli chodzi o kształty jednak pewne zabiegi są bardzo pracochłonne i precyzyjne a to niestety jest kosztowne.

Podobnie ma się rzecz z wykończeniem krawędzi i kształtem płyty napisowej. Płyta napisowa może mieć wykończone krawędzie w sposób prosty a może mieć krawędzie kształtowane. Niektórzy klienci życzą sobie aby płyta napisowa była ręcznie rzeźbiona w różne skomplikowane figury czy kształty a to niestety są zabiegi kosztowne wymagające wiele czasu i precyzji a także zdolności artystycznych.

Rodzaj granitu a ceny nagrobków.

Slab granitowy aurora.Slab granitowy grey pearl.Slab granitowy brown pearl.Slab granitowy indian black.Slab granitowy labrador blue pearl.Slab granitowy vanga.

Policzona ilość potrzebnego materiału na nagrobek daje nam obraz ilościowy o zapotrzebowaniu granitu na wykonanie danego pomnika. Wtedy należy wybrać kolor i rodzaj granitu z jakiego chcemy wykonać nagrobki. Ceny granitów są tak różne, że nagrobek w danym granicie w tym samym kształcie i wykończeniu może kosztować wielokrotnie więcej bądź mniej w zależności od kamienia jaki sobie zażyczymy. Granity na nagrobki kształtują się w cenach od kilkuset złotych za metr kwadratowy do kilku tysięcy. A więc to oczywiście przekłada się na ceny nagrobków. Tu należy nadmienić, że nie wszystkie rodzaje granitu nadają się na nagrobki co jest spowodowane tym, że niektóre kamienie nie mają żadnej jednolitości lub są zbyt kruche aby z nich wykonać długie i szerokie elementy jakie są potrzebne w kamieniarstwie nagrobkowym.

Rodzaj napisów istotnym czynnikiem ceny nagrobka.


Napisy na płycie napisowej mogą być wykonane w różnych technologiach i różnych kosztach. Liternictwo nagrobkowe daje szerokie możliwości wykonania wielu ciekawych rozwiązań w napisach. Należy wyróżnić kilka technologii i materiałów stosowanych na litery nagrobne:

- piaskowanie liter w granicie - litery są wyryte w granicie (tablicy napisowej) a następnie miejsca wyryte są pokryte specjalnymi farbami, które mogą mieć różny kolor i różną trwałość a co z tym się wiąże różną cenę. Najczęściej stosuje się do tego specjalnej farby o kolorze białym lub złotym o trwałości około 10-15 lat. Po tym okresie należy litery ponownie wyczyścić i nanieść świeżą warstwę. Jest to rozwiązanie najtańsze a bardzo popularne i efektowne.

Innym rodzajem wypełnienia i pokrycia wyrytych liter jest ich porycie farbą ze stopem prawdziwego złota co jest rozwiązaniem bardzo trwałym bo na ok. 25 lat jednak i w miarę kosztownym z uwagi na ceny prawdziwego złota użytego do wykonania napisów na nagrobku.

- litery mosiężne - bardzo często stosowanym rozwiązaniem w liternictwie nagrobkowym jest wykonanie napisów w postaci przymocowania gotowych literek na tablice napisową. Tu jest bardzo bogata oferta zarówno jeśli chodzi o kształty jak materiały użyte na wykonanie literek. Do podstawowych materiałów stosowanych na literki zalicza się stopy mosiądzu oraz stal nierdzewną. Rozbieżności cenowe są tu również bardzo duże w zależności od materiału użytego na wykonanie samych liter jak i ich wielkość. Bardzo istotnym czynnikiem jest ilość literek potrzebnych - czy jest to jedna osoba czy więcej i czy jeszcze dodajemy jakiś cytat z biblii (sentencje nagrobne) itp. W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć, że możemy na tablicy napisowej dodać zdjęcie osoby lub krzyż lub inny element co także wiąże się także z pewnymi kosztami.

Podsumowując wiele czynników wpływa na wartość i cenę nagrobków. Dlatego należy podać zakładom kamieniarskim maksymalnie dużo informacji, które mogą mieć wpływ na cenę pomników. Porównując ceny nagrobków z różnych zakładów porównujmy wszelkie elementy o jakie pytano podając wszystkie szczegóły, bo elementy dodatkowe mogą niekiedy kosztować więcej niż sam nagrobek. Należy zatem być bardzo rozważnym porównując cenę nagrobków biorąc te same czynniki i założenia dla wszystkich ofert inaczej cena jest nieobiektywna.

Inne porady z branży nagrobkowej znajdziesz - Porady dotyczące nagrobków.

Ciekawe nagrobki znajdziesz w galerii lub zobacz nagrobki w naszym sklepie.

 

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności