Start / Galeria PORADY Nagrobki Nagrobki kompendium wiedzy.
Nagrobki kompendium wiedzy.

 

Nagrobki cennik

Wiele zakładów kamieniarskich stosuje w swej ofercie różne sposoby wyceny nagrobków. W przypadku nagrobków gotowych podaje się ceny za dany model nagrobka. Należy tu zwracać uwagę na jego wielkość i zastosowany rodzaj granitu. W tym przypadku zakłady stosują także czasami zasadę, że podana cena jest ceną za dany nagrobek to znaczy jeśli występują ewentualne wady to podana cena uwzględnia charakter i specyfikę danego konkretnego pomnika. Zaleta tego rozwiązania jest szybki termin realizacji. Innym sposobem cennika na nagrobki jest podanie ceny za dany kamień oraz cennik na inne elementy jak rodzaj obróbki a następnie wyliczenie kosztu całego pomnika w zależności od wielkości oraz wszystkich elementów wybranych przez klienta. W tym przypadku należy się liczyć z dłuższym terminem realizacji, ponieważ nagrobek jest robiony pod konkretne zamówienie.

Nagrobki galeria

Zakłady wytwarzające lub sprzedające nagrobki często zamieszczają na swoich stronach internetowych galerie. Pod pojęciem galerii nagrobków kryją się albo wykonane realizacje danego zakładu albo nagrobki, które zakład kamieniarski jest w stanie wykonać pokazując wizualizację możliwości. Często odróżnia się pojęcia „nagrobki galeria” od pojęcia nagrobki realizacje”.

Nagrobki wzory

Pod pojęciem nagrobki wzory zakłady kamieniarskie pokazują różnorodność i możliwości wykonywanych pomników. Często produkuje się pomniki według danej mody czy specyfiki danego regionu i wtedy pokazuje się wzory nagrobków jakie można sobie zamówić w danym zakładzie kamieniarskim. Często też produkuje się na dany sezon nagrobki według określonych wzorów i wtedy są one katalogowane. Wiele wytwórców pomników produkuje a za sprzedaż wyrobów odpowiedzialne są inne podmioty więc stosuje pewne wzory nagrobków, które następnie poszczególne punkty handlowe mogą oferować klientom finalnym.

Nagrobki ceny

Pod tym pojęciem ukryte są zazwyczaj przykładowe ceny na dane modele nagrobków wykonanych w danym kamieniu i danym modelu oraz w danym wymiarze. Wiele zakładów nie podaje cen nagrobków ze względu na fakt, że większość materiałów to znaczy granitów na pomniki pochodzi z importu i zmiana kursu czy zmiana cen w innych krajach znacząco wpływa na ceny finalne nagrobków. Dlatego stosuje się ceny na dany okres dla danego kamienia. Ceny usług dodatkowych jak napisy czy montaż przeważnie pozostają stabilne przez cały sezon.

Nagrobki a pomniki

Pojęcia te w ogólnej nomenklaturze kamieniarskiej są równoznaczne. W części regionów używa się nazw nagrobki a w części pomniki choć pojęcie pomnika jest bardzo szerokim pojęciem o wiele szerszym.

Nagrobki granitowe

Większość nagrobków wykonywanych jest z granitu. Kiedyś stosowane również inne materiały jak lastryko jednak trwałość i estetyka granitu jest nie do zastąpienia przez inne materiały. Pomniki granitowe wykonuje się granitu krajowego, który występuje w Polsce głównie w okolicach Strzegomia lub Strzelina oraz z granitu importowanego. Wśród granitów importowanych służących do produkcji nagrobków najwięcej produkuje się z granitów pochodzących z Chin ze względu na ich przystępną cenę oraz wysoką jakość.

Nagrobki chińskie

Liderem w światowej produkcji nagrobków są Chiny ze względu na występowanie wielu odmian i rodzajów granitów stosowanych w kamieniarstwie nagrobkowym jak i tanim procesie produkcji. W ostatnich kilku latach jakość wykonania pomników w Chinach nie budzi żadnych zastrzeżeń jakościowych a większości przewyższa ona jakość wykonania większości zakładów kamieniarskich w Polsce, bo stopień zaawansowania technologicznego w Chinach przewyższa większość zakładów kamieniarskich w Polsce. Mitem jest twierdzenie , że nagrobki chińskie są marnej jakości a granit chiński jest materiałem miękkim. Większość zakładów w Polsce bazuje na materiale z Chin jednak ciężko jest im cenowo konkurować z towarem wytworzonym w Chinach. Wiele ekspertyz fachowych udowodniło, że ani granit ani obróbka w dobrych zakładach w Azji niczym nie odbiega od jakości oferowanej przez rodzime zakłady. Wiele zakładów importuje nagrobki z Chin a sprzedaje jako własne wyroby. Jak wszędzie tak w Chinach i w Polsce są czarne owce i dlatego trzeba szukać solidnych producentów.

 

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności