Start / Galeria PORADY Nagrobki Nagrobki. Jakie rodzaje wykończeń wybrać. Porady zakładu kamieniarskiego.
Nagrobki. Jakie rodzaje wykończeń wybrać. Porady zakładu kamieniarskiego.

Prędzej czy później większość z nas stanie w sytuacji, która zmuszać będzie do wyboru nagrobka, pomnika czy płyty nagrobnej. Nie każdy jednak wie na jakie czynniki zwrócić uwagę przy tym wyborze, co wpływa na jakość i estetykę wyrobu a także na jego trwałość i cenę. Dokonując tego wyboru, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą nagrobki granitowe i rodzaj ich wykończeń musimy mieć na uwadze kilka czynników.

Czynniki wpływające na jakość i cenę nagrobków i pomników granitowych

  • Rodzaj wykonanych wykończeń i sposób obróbki znacząco wpływa na cenę wyrobów kamieniarskich. Należy nadmienić iż standardowe wykończenia proste są łatwe do wykonania i praktycznie każdy zakład kamieniarski, przy użyciu maszyn ręcznych i odpowiedniej staranności jest w stanie wykonać pomniki o bardzo ładnym wyglądzie i przystępnej cenie. Wyroby kamieniarskie takie jak nagrobki wykonane w obróbkach prostych z fazami są najczęściej spotykane na cmentarzach w Polsce.

    nagrobek z prostym rodzajem wykończeń

  • Nagrobek granitowy wykończony w sposób prosty jest też o wiele bardziej funkcjonalny w pielęgnacji i czyszczeniu, a także bardziej odporny na warunki pogodowe, gdyż skomplikowane obróbki krawędzi nagrobków stają się łatwym miejscem zbierania kurzu i innych zanieczyszczeń, a także miejscem gdzie wilgoć ma większą możliwość przeniknięcia do kamienia. Trzeba jednak nadmienić w tym miejscu, że jeżeli zakład kamieniarski dysponuje odpowiednio nowoczesnym sprzętem, to produkty wykonane w skomplikowanych rodzajach wykończeń nie odbiegają jakością i funkcjonalnością od tych w wykończeniach prostych. Jak wiemy uzyskanie maksymalnej gładkości granitu w nagrobkach zabezpiecza przed nasiąkliwością materiału. Dlatego tak ważne jest uzyskanie maksymalnie gładkiej powierzchni minerału w skomplikowanych obróbkach powierzchni we wszelkich granitowych wyrobach narażonych na działanie czynników atmosferycznych.

    nagrobek o skomplikowanym wykończeniu

  • Wybierając rodzaj wykończeń pomników granitowych należy również wziąć pod uwagę sąsiedztwo innych pomników oraz zwyczaje regionalne.
  • Nagrobki granitowe i ich wykończenia powinny być również zgodne z oczekiwaniami osoby zmarłej, jeśli takowe miała.

Dobry zakład kamieniarski jest w stanie uwzględnić te wszystkie czynniki i w sposób profesjonalny pomóc w wyborze odpowiedniego rodzaju wykończenia.

Duży wpływ na estetykę i cenę nagrobka ma rodzaj napisów nagrobnych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Rodzaje napisów na nagrobkach granitowych

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności