Start / Galeria PORADY Nagrobki Rodzaje napisów na nagrobkach granitowych
Rodzaje napisów na nagrobkach granitowych

Pomniki, grobowce i nagrobki granitowe różnią się od siebie nie tylko kształtem i strukturą kamienia ale także rodzajem umieszczonych na nich napisów. Każda ich forma ma swoje zalety i wady, które poniżej zostały pokrótce opisane.

Proces tworzenia napisów nagrobnych oraz ich zalety i wady

Napisy piaskowane

Wykonywane są bezpośrednio w powierzchni tablicy napisowej. Jest to rozwiązanie bardzo proste i trwałe. Specjalne urządzenie wykonuje w tablicy nagrobka wyryty na stałe napis. Zaletą tego rozwiązania jest jego stosunkowo niski koszt i trwałość. Wadą - słaba widoczność napisów podczas deszczu, gdyż wilgoć powoduje ujednolicenie powierzchni granitu.

Napisy piaskowane i malowane

napisy na płycie nagrobnej, piaskowane i malowane na biało malowane złote napisy na nagrobku

Początkowa faza tworzenia tego rodzaju napisów przebiega tak samo jak w przypadku napisów piaskowanych. Różnica jest taka, że następnie wyryte w granicie napisy są pokrywane specjalną farbą, zapobiegającą zmniejszaniu ich widoczności na nagrobku np. podczas deszczu. Stosuje się do tego farby określonej trwałości, im jest ona dłuższa tym wzrasta jej cena. Najtańsze rozwiązania wytrzymują ok. 3 lat a najdroższe nawet ok. 25 lat. Bardzo trwałym rozwiązaniem jest zastosowanie złota do malowania tablic w nagrobkach. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wyboru koloru oraz możliwość doboru kosztów tablicy, zaś podstawowa wada to konieczność odnowienia napisów nagrobkowych po upływie czasu trwałości farby.

Napisy ze stopów szlachetnych

mosiężne napisy nagrobne plastikowe litery na nagrobek

Nagrobki z tablicami w tej technologii są wykonywane poprzez doczepianie mechaniczne liter z określonego metalu. Najczęściej stosowanymi metalami są: mosiądz, stal nierdzewna i stal cynkowana, a także stal pokryta naturalną próbą złota. Pomniki i grobowce wykonane w tej technologii mają następującą zaletę - nie wymagają renowacji. Wadą tego rozwiązania, ze względu na użyte do ich wykonania metale szlachetne, są częste kradzieże napisów.

Estetyka i harmonijna kompozycja całego nagrobka zależy też w dużej mierze od właściwego doboru rodzaju jego wykończenia. Kilka najważniejszych opisano w artykule Nagrobki. Jakie rodzaje wykończeń wybrać. Porady zakładu kamieniarskiego

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności