Start / Galeria PORADY Nagrobki Chińskie nagrobki, chiński granit - czy są gorsze?
Chińskie nagrobki, chiński granit - czy są gorsze?

Od paru lat Chiny stały się mocarstwem gospodarczym i dostarczają wiele produktów po całym świecie. Ze względu na bardzo duże naturalne pokłady granitu w Chinach, konkurencja ze strony chińskich dostawców nie ominęła również branża kamieniarskiej . O ile kiedyś można było powiedzieć, że produkty dostarczane przez Chińczyków były mizernej jakości, tak teraz sytuacja uległa diametralnej zmianie. Jeśli chodzi o granit to znaczna część powierzchni Chin to jego złoża. Gospodarka Chińska sposobem działania i obsługi klientów znacznie przewyższa gospodarkę Europejską, mimo iż ustrój kraju jest sterowany centralnie to sposoby działania tamtejszych producentów i dostawców przewyższają nie jedną gospodarkę typowo kapitalistyczną. Zalew produktami z Chin nie ominął również branży kamieniarskiej. Import granitu i wyrobów granitowych takich jak nagrobki, parapety, płytki, schody, kominki, blaty jest na dzień dzisiejszy dużym udziałem w ogólnej ilości tych wyrobów sprzedawanych w Polsce.

płyta z zielonego granitu, odmiana china green

Niesprawiedliwy osąd chińskich nagrobków granitowych

Wraz z ekspansją chińskiego granitu na rynku polskim pojawiło się wiele spekulacji i krzywdzących opinii na jego temat. Wśród wyrobów granitowych, które szczególnie zalały Polski rynek są nagrobki chińskie. O ile w początkowej fazie były one marnej jakości o tyle obecnie wielokrotnie przewyższają jakością nagrobki produkowane w Polsce. Początkowo nagrobki chińskie były wykonywane z bardzo dobrego jakościowo granitu ale w wymiarach i grubościach, które nie odpowiadały polskim standardom jakościowym. Płyty nagrobkowe były o wiele cieńsze a elementy nagrobka marnej jakości. Dziś wyroby te są naprawdę godnym polecenia i wysoko jakościowym produktem, którego pochodzenia, patrząc na jakość i wykonanie, nie jest w stanie odróżnić nawet bardzo doświadczony kamieniarz. Nagrobki chińskie sprowadzane do europy wytwarzane są według wymiarów i modeli charakterystycznych dla danego kraju. Ich importerzy dopracowali do perfekcji system zamawiania tych produktów, który pozwala na stworzenie różnych kombinacji w składaniu nagrobka, efektem czego są ciekawe modele w pełni odpowiadające gustom zamawiających. Całkowitą nieprawdą jest, iż granit z Chin jest niskiej jakości i mało odporny. Twierdzenia te zostały całkowicie obalone przez wielu klientów, nie ulegających opiniom krajowych producentów, którzy broniąc swego intratnego rynku i pozycji stworzyli fora internetowe, które miały zniechęcić do zakupów tych produktów. Na szczęście ten okres już jest przeszłością. Obecnie cieszą się one dużą popularnością i uznaniem odbiorców nie tylko indywidualnych. Tu należy wspomnieć, że bardzo duża część zakładów kamieniarskich, która wcześniej krytykowała granit chiński i co za tym idzie, nagrobki z Chin, sama je sprowadza i sprzedaje jako własne produkty. Ważną rolę odgrywa tu też cena, gdyż różnica w kosztach pomiędzy nagrobkami sprowadzanymi z Chin a krajowymi jest tak duża, że w pewnych modelach własna produkcja przestaje być opłacalna. Dziś każdy szanujący się zakład kamieniarski może zaoferować klientowi nagrobki produkowane pod konkretne życzenie klienta ale również ma w swej ofercie produkty chińskiego pochodzenia.

Wyniki niemieckich badań nad jakością granitu

Po internetowej i prasowej, branżowej nagonce na granit chiński, został on poddany badaniu jako surowiec, przez niemiecki instytut badania granitu. Wyniki były zdumiewające. Okazało się, że jakościowo nie odbiega on w żaden sposób od norm jakości, a jeśli chodzi o pewne cechy fizyczne jak nasiąkliwość, niejednokrotnie przewyższa granity europejskie. Wyprodukowane z niego nagrobki, parapety, płytki, schody, blaty, pomniki różnią się od wyrobów krajowych nie tyle jakością co bardzo atrakcyjną ceną, która stała się poważną konkurencją dla zakładów. Dla klientów indywidualnych granit z Chin może być tylko atutem bo za o wiele mniejsze pieniądze dostają produkt o takich samych jak nie lepszych warunkach jakościowych. Oczywiście w każdej branży zdarzają się czarne owce i także w tym przypadku wielu importerów zamawia nagrobki w wymiarach i grubościach jak najcieńszych co oczywiście może być wadą. Zaawansowana technologia obróbki granitu w chińskich zakładach kamieniarskich Zakłady kamieniarskie, które importują produkty z Chin mają duże rozeznanie i można powiedzieć "wyszkoliły" chińskich dostawców, którzy chcąc utrzymać stałe kontakty handlowe nie mogą sobie pozwolić na dostarczenie niskiej jakości granitu jak i w gotowych wyrobów. Różnica cenowa wynika przede wszystkim z ogromnych różnic w kosztach pracy między Chinami a Europą oraz trzeba powiedzieć, że wiele azjatyckich zakładów kamieniarskich korzystając z bumu gospodarczego i technologicznego ostatniej dekady zakupiło i zainwestowało w tak nowoczesny sprzęt, o którym zakłady kamieniarskie w Polsce mogą tylko marzyć. Technologia i maszyny w Chinach też są o wiele tańsze niż w Europie przy założeniu, że wiele nowoczesnych maszyn do obróbki granitu skopiowali oni od światowych liderów w tej branży, którzy do pewnych rozwiązań dochodzili przez wiele lat. Oprócz tego w Polsce granit występuje praktycznie w większych ilościach tylko na dolnym Śląsku i wszystkie zakłady kamieniarskie opierają się o import granitu jako surowca a następnie go przetwarzają.

Bogactwo kolorystyczne granitowych nagrobków i innych wyrobów importowanych z Chin

Ze względu na bogactwo kolorystyki granitu chińskiego jest on podstawowym materiałem w znacznej części rodzimych zakładów kamieniarskich. Można więc rzec, że azjatycki granit poza kolorem i strukturą nie różni się niczym od granitu ze Skandynawii czy Indii (co jest kwestią gustu) a posiada wyjątkowo atrakcyjną cenę. Trzeba powiedzieć ,że granit chiński dostępny jest w wielu naprawdę ciekawych i pięknych odmianach jak biały piękny (g 603), granit impala night (g 654), brązowy królewski (g 664), yellow pink (g 682) czy różowy królewski (g 636).

Reasumując granit chiński i nagrobki z niego wykonane są godne polecenia i mitem są informacje o ich słabej jakości.

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności