Start / Galeria PORADY Parapety Parapety - podział oraz rodzaje materiałów z jakich są wykonywane.
Parapety - podział oraz rodzaje materiałów z jakich są wykonywane.

 

Parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne występują w budynkach jednorodzinnych jak i budynkach użyteczności publicznej i biurowych. Funkcją parapetów zewnętrznych oprócz walorów estetycznych jest przede wszystkim zabezpieczenie elewacji przed ściekającą wodą z opadów. Parapety zewnętrzne zazwyczaj mają w zależności od materiałów z jakich są wykonane albo rowek nacięcie w przypadku parapetów z granitu, lub zagięcie w przypadku parapetów wykonanych z blachy lub materiału sztucznego. Funkcją rowka lub zagięcia jest przecięcie strumienia wody przed ściekaniem po elewacji. Parapety zewnętrzne mogą być wykonane:

-z granitu

-z marmuru

-z aglomarmuru (potocznie zwany konglomeratem)

-z blachy (stalowej, aluminiowej lub innego stopu)

-z materiałów sztucznych

Parapety zewnętrzne powinny być tak dobrane na szerokości aby wystawały ok. 3-5 cm poza obrys elewacji a ich nachylenie powinno wynosić ok. 2% powodując spływ wody w określonym kierunku.

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne podobnie jak zewnętrzne są montowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i biurowym i użyteczności publicznej. Ich funkcja to przede wszystkim estetyka ale także funkcjonalność. W przypadku parapetów wewnętrznych można pominąć pewne elementy takie jak rowek czy zagięcie choć wiele zakładów poleca wykonanie parapetów wewnętrznych w tej samej technologii co parapety zewnętrzne. W przypadku parapetów kamiennych rowek, czyli tak zwany kapinos zabezpiecza na przykład przed ściekającą wodą w przypadku przelania kwiatów doniczkowych ustawionych na parapetach wewnętrznych. Na parapety wewnętrzne stosuje się następujące materiały:

-granit

-marmur

-aglomarmur

-blachy stalowe, aluminiowe i innych stopów

-drewno zarówno miękkie jak i twarde

-tworzywa sztuczne

-kompozyty

Szerokość parapetów wewnętrznych powinna być tak dobrana aby nie przysłaniała całkowicie kaloryferów a jeśli już ma je przysłaniać to powinny być one montowane minimum o 15 cm wyżej niż kaloryfery powodując prawidłowa cyrkulację powietrza.

Parapety granitowe

Podstawowym i najbardziej sprawdzonym materiałem do wytwarzania parapetów zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych jest granit. Parapety z granitu cechują się trwałością oraz możliwością wyboru z całej palety dostępnych na rynku granitów począwszy od granitów krajowych a kończąc na granitach importowanych. Gama tu naprawdę jest bardzo szeroka i pozwala zaspokoić gusta nawet najbardziej wybrednych klientów ponieważ nawet w obrębie jednego kamienia można wybierać spośród różnych odcieni. Parapety granitowe nie należą do najtańszego rozwiązania ale gwarantują trwałość estetykę oraz niepowtarzalność. W ostatnich latach pojawiły się na rynku granity pochodzenia azjatyckiego, których cena tylko nieznacznie różni się od parapetów wykonanych z innych materiałów a ich jakość nie odbiega a niejednokrotnie przewyższa parapety wykonane w kraju. Z granitu wykonuje się zarówno parapety zewnętrzne jak i wewnętrzne jedyną różnicą jest rowek - tak zwany kapinos. Grubości parapetów granitowych to zazwyczaj 20mm i 30mm (bardziej popularny).

Parapety marmurowe

Marmur to materiał stosowany również do produkcji parapetów. Z uwagi na to iż marmur jest materiałem o innych właściwościach niż granit jest on wykorzystywany głównie do produkcji parapetów wewnętrznych. Parapety marmurowe jeśli chodzi o estetykę niejednokrotnie przewyższają parapety granitowe, ponieważ marmur ma cieplejsze odcienie i dlatego tak często sięgają po niego architekci wystroju wnętrz. Marmur jest jednak materiałem bardziej nasiąkliwym i kruchym dlatego nie jest zazwyczaj polecany do wykonywania na parapety zewnętrzne. Paleta dostępnych marmurów do wytwarzania parapetów jest bardzo szeroka i praktycznie obejmuje marmury krajowe i importowane z całego świata i wszystkich kontynentów.

Parapety granitowe cennik

Parapety wykonane z granitu zakłady kamieniarskie wytwarzają i sprzedają w różnych konfiguracjach:

- licząc za metry kwadratowe użytego granitu a w cenie jest już zawarta cena podstawowej obróbki boków a także wykonania dodatkowych operacji takich jak na przykład rowek kapinos w przypadku parapetów zewnętrznych.

- licząc metry kwadratowe wykorzystanego do wytworzenia parapetu granitu a następnie podając cennik usług dodatkowych z wyszczególnieniem poszczególnych obróbek a także polerowania boków czy wykonania rowków zacięć i tym podobnych.

- licząc za metry bieżące parapetów granitowych w danej szerokości z uwzględnieniem podstawowej obróbki i polerów i nacięć.

- licząc za metr bieżący parapetu granitowego jako surowca w danej szerokości a następnie podając cenę obróbek dodatkowych za metr bieżący poleru nacięcia i innych.

Parapety granitowe cena

Cena parapetu granitowego jest sumą wszystkich składowych to znaczy zawiera wszystkie elementy takie jak użyty granit i wszystkie obróbki podstawowe zgodnie ze sztuką kamieniarską. Cena parapetu granitowego nie uwzględnia dodatkowych elementów jak na przykład polerowania dolnej powierzchni parapetu na całej szerokości co na przykład jest wymagane w przypadku widocznych elementów w nowoczesnych aranżacjach. Głównym faktorem wpływającym na cenę parapetu z granitu jest rodzaj użytego do produkcji granitu, którego cena może być naprawdę różna.

Pełny wybór parapetów granitowych znajdziesz w naszym sklepie - Parapety.

Przykładowe nasze realizacje znajdziesz tutaj - Galeria parapety.

Porady użyteczne przy wyborze parapetów znajdziesz tutaj - Porady parapety.

 

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności