Start / Galeria PORADY Parapety Parapety granitowe - proces produkcji począwszy od koncepcji po realizację.
Parapety granitowe - proces produkcji począwszy od koncepcji po realizację.

 

Parapety z granitu - wybór warty swojej ceny.

Wybór parapetów granitowych to trafna i opłacalna decyzja, która wbrew pozorom nie musi być rozwiązaniem drogim. Wiele zakładów kamieniarskich oferuje bardzo dobre jakościowo parapety granitowe z surowca pochodzenia azjatyckiego, których cena jest bardzo atrakcyjna. Istnieje kilka ciekawych gatunków granitu z półki cenowej przystępnej dla przeciętnego odbiorcy. Do takich granitów stosowanych do produkcji parapetów należą:

- yellow sjenit / yellow pink (g 682) - odcień żółtego
Granite slab g682 yellow sjenit.

- yellow rock (g681) - odcień żółtego z różowym
Polished granite g681.

- grey pearl (g603) - odcień szarego
Granit polerowany g603 grey pearl.

- impala night (g654) - odcień czarnego
Granit impala night polerowany płomieniowany.

- tan brown - odcień brązowego
Granit polerowany tan brown.

- maple red - odcień czerwonego
Slab granitowy maple red polerowany.

Wymienione wyżej granity pozwalają na wybór parapetów pasujących do każdej elewacji, czy to tynkowej, czy klinkierowej przy zachowaniu trwałości jaką daje granit i relatywnie niskiej ceny. Parapety granitowe oprócz wyjątkowej i niepowtarzalnej estetyki jaką daje granit, zapewniają również dużą trwałość.

Dobór grubości slabów na parapety granitowe.

Granit polerowany g682 yellow.

Pierwszą czynnością w procesie produkcji parapetów granitowych jest odpowiedni dobór slaba w danym kolorze i grubości wybranej przez Klienta. Z podstawowych grubości z jakich produkuje się parapety z granitu to 20mm i 30mm. Są to dwie podstawowe grubości, z których praktycznie korzysta większość zakładów kamieniarskich przy wytwarzaniu parapetów. W trakcie wyboru surowca granitowego należy także brać pod uwagę różnice kolorystyczne w obrębie danego surowca aby parapety były w miarę podobne. Uzyskanie idealnego podobieństwa jest niemożliwe z uwagi na fakt, iż granit to surowiec naturalny i nie ma dwóch tych samych partii surowca w obrębie jednego gatunku granitu. Różnice kolorystyczne nie powinny być traktowane jako wady lecz jako zalety obrazujące naturalne piękno kamienia.

Cięcie na wymiar parapetów ze slabów granitowych.

Piła do kamienia.Piła do cięcia kamienia.

Kolejnym etapem w powstawaniu parapetów z granitu jest manipulacja i docięcie według specyfikacji wymiarów ze slabów granitowych. Proces cięcia odbywa się zazwyczaj na mokro przy użyciu pił mostowych lub centrów obróbczych cnc gdzie albo parapety są wycinane narzędziem typu piła albo frezem palcowym. Wszystkie te obróbki odbywają się w profesjonalnych zakładach kamieniarskich na mokro. Wycinanie parapetów ze slab granitowych to operacja precyzyjna wymagająca specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia obsługującego.

Wykonanie obróbki krawędzi w parapetach z granitu.

Rodzaje wykończeń w granicie.Rodzaje obróbek w kamieniu naturalnym.

Kolejnym etapem w powstawaniu parapetów granitowych jest obróbka krawędzi. Krawędzie mogą mieć różny kształt począwszy od zwykłej fazy a kończywszy na skomplikowanych kształtach typu ćwierćwałek. Czym bardziej wymyślny kształt wybrany przez zamawiającego tym operacja obróbki krawędzi jest bardziej skomplikowana, pracochłonna i kosztowna. Obróbka krawędzi odbywa się za pomocą ręcznych narzędzi lub na specjalnych maszynach kamieniarskich do obróbki krawędzi. Wszystkie te czynności powinny również być wykonywane na mokro.

Polerowanie krawędzi parapetów granitowych.

Polerowanie kamieni naturalnych.Obróbka granitu marmuru piaskowca trawertynu.

Po wykonaniu i obróbce krawędzi następuje proces polerowania boków i płaszczyzn widocznych. Do polerowania używa się specjalistycznych szlifierek ze specjalnymi głowicami polerskimi przystosowanymi do pracy na mokro. Polerowanie parapetów granitowych jest zabiegiem precyzyjnym i wymagającym dużego poczucia estetyki. Nie wszystkie płaszczyzny wymagają polerowania, ponieważ niektóre po montażu będą niewidoczne a niektóre są już wypolerowana jako surowiec w postaci slaba.

Kapinos czyli rowek okapowy niezbędny w parapetach granitowych zewnętrznych

Kapinos, rowek ociekowy parapety kamienne.Parapety kamienne kapinos.

W parapetach granitowych zewnętrznych stosuje się tak zwany kapinos czyli nacięcie od dołu, które ma zapobiegać ściekaniu wody po elewacji podczas opadów lub skraplania się wody. Rowki nacina się na pile mostowej od spodu parapetów na głębokości ok. 5-10mm i szerokości blatu roboczego piły do granitu. Stosowanie kapinosa w parapetach wewnętrznych nie jest wymagane lecz wiele zakładów oferuje rowek okapowy w parapetach wewnętrznych z uwagi na fakt, że zapobiega on spływaniu wody po ścianie na przykład w sytuacji rozlania wody czy przelaniu kwiatków na parapecie wewnętrznym.

Szukasz parapetów w dobrej cenie zajrzyj tutaj: Parapety granitowe.

Przykładowe realizacje parapetów z granitu wykonanych przez nasz zakład znajdziesz tutaj: Galeria parapety granitowe i marmurowe.

Masz pytania odnośnie parapetów z granitu napisz do nas na: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności