Start / Galeria PORADY Parapety Parapety - dlaczego warto wybrać parapet z granitu marmuru lub aglomarmuru?
Parapety - dlaczego warto wybrać parapet z granitu marmuru lub aglomarmuru?

Budowa czy też remont domu bądź mieszkania jest to zadanie wieloetapowe. Na każdym z etapów musimy dokonywać wyborów materiałów z jakich nasz dom (mieszkanie) będzie wykonany. Prędzej czy później staniemy przed wyborem parapetów. Wydawałoby się, że jest to mało istotny oraz mało widoczny element wystroju wnętrza. Zwróćmy jednak uwagę, że wcale tak być nie musi. Pamiętajmy także, że zarówno dom jak i mieszkanie wyposażone jest w parapety zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Ich kształt a także kolor czasami mogą całkowicie odmienić wygląd zewnętrzny budynku jak i wygląd wnętrza domu.

Estetyczna i użytkowa funkcja kamiennych parapetów

parapet granitowy ciemno szary

Parapety dla domu, mogą spełniać dwie funkcje. Mogą one bowiem mieć nie tylko charakter estetyczny, czyli stanowić ozdobę budynku i wnętrza,ale mieć także wartość funkcjonalną. Podstawową funkcją jaką parapet zazwyczaj spełnia jest to, że służy nam jako miejsce eksponowania naszych roślin domowych. To wydaje się oczywiste i zazwyczaj się nad tym nie zastanawiamy. Gdyby przeprowadzić ankietę wśród ludzi na temat tego, do czego najczęściej służą parapety w domu, to zapewne największy procent ankietowanych odpowiedziałoby, że stawia się na nich donice z kwiatami.
Dlaczego by więc nie połączyć obu tych funkcji w jedno tak, by nasz parapet wewnętrzny i zewnętrzny stanowił jednocześnie ozdobę domu jak i spełniał jakąś funkcję użytkową. Słowo "jakąś" zostało tu celowo użyte, bowiem, jak dalej się przekonamy, przedmiot naszych rozeażań nie musi być jedynie „stojakiem” dla donic z kwiatami.

Granit, marmur, konglomerat czy coś innego - co wybrać na piękny parapet

Zakładamy więc, że parapet w domu musi się pojawić. Jest to bowiem jeden z nieodzownych elementów składowych domu czy też mieszkania. Także nie będziemy pytać o to, czy go montujemy czy też nie. Zapytamy natomiast jaki ma być i na jaką cenę nas stać?
Na rynku mamy obecnie bardzo bogatą ofertę parapetów, zarówno pod względem materiałów, z jakich je wykonano, jak i pod względem kolorystyki oraz kształtów. Wybierając rodzaj materiału, kierujmy się przede wszystkim jego trwałością, bo co z tego, że kupimy tani produkt, jeżeli za chwilę okaże się, że nadaje się do wymiany, bo nie jest trwały, rysuje się, jest nasiąkliwy i po krótkim czasie nie wygląda tak jakbyśmy tego oczekiwali. Po co więc dwa razy płacić za to samo, jeśli można od razu kupić coś, co może będzie nieco droższe, ale za to posłuży nam na lata i przez długi czas będzie cieszyło swoim wyglądem nasze oko.
Postawmy więc na parapety wykonane z kamienia, czyli z granitu lub marmuru. Są to materiały, które stworzyła sama „matka Ziemia”, obrobił je zaś człowiek. Są one bardzo trwałe a przy tym zadziwiają swoją urodą. Jeśli jednak nie stać nas na marmurowe lub granitowe wyroby, weźmy pod uwagę tańsze, ale równie trwałe parapety wykonane z konglomeratu.
Aglomarmur i aglogranit to materiały, które pod względem trwałości i wyglądu przypominają kamień naturalny, z tym, że zostały one stworzone przez człowieka. W związku z powyższym, można na przykład, zdecydować się na parapet zewnętrzny wykonany z kamienia naturalnego a do wewnątrz zastosować jego sztuczny odpowiednik.

Podsumowując, wybierając materiał z jakiego ma być wykonany parapet i kierując się jego trwałością, najlepiej zdecydować się na granit, marmur bądź konglomerat.

Kształt i wielkość parapetów z kamienia naturalnego

Teraz zastanówmy się nad następną kwestią, a mianowicie nad jego kształtem i grubością. Oczywiście zarówno kształt jak i grubość parapetu z kamienia naturalnego czy konglomeratu jest kwestią ceny, ale zakładamy, że w dalszej części nie będzie to stanowiło problemu, którym będziemy się tu zajmować.
Jeśli chodzi o grubość parapetu wewnętrznego i zewnętrznego należy pamiętać o tym, że im jest on dłuższy, tym bardziej narażony jest na jakieś uszkodzenia w postaci pęknięć. Dlatego przy dłuższych parapetach wykonanych z kamienia czy konglomeratu, zaleca się wybór większej grubości. Z punktu widzenia estetycznego grubszy parapet wygląda bardziej solidnie i trwale. Pamiętać należy także o tym, że parapety zewnętrzne jak i wewnętrzne narażone są na zupełnie inne oddziaływania środowiskowe.
Parapety zewnętrzne powinny mieć u spodu wyżłobiony rowek, który ułatwia spływanie wody. Warto o tym pamiętać. Pamiętać także należy o tym, by zostały one utwierdzone pod niewielkim kątem tak, by woda swobodnie mogła z nich spłynąć a nie zalegać przez długi czas. Ma to znaczenie nie tyle dlatego, że może spowodować jakieś uszkodzenia materiału, granit, marmur jak i konglomerat są bowiem bardzo odporne na niszczycielskie działanie wody. Chodzi o to, że woda tworzy na powierzchni parapetu, po jej uprzednim odparowaniu, nieestetyczny nalot. Jest on bardzo widoczny zwłaszcza na ciemnym kamieniu.
Jeśli chodzi o kwestię kształtu parapetu, to tutaj należałoby wziąć pod uwagę szczególnie to, czy w domu mamy lub zamierzamy mieć małe dzieci, które mogłyby niechcący uderzyć się o kanciasty, czyli bardzo ostry róg parapetu kamiennego. Czasem warto więc dmuchać na zimne i zdecydować się na kształt o zaokrąglonych rogach.

Kolor parapetu - czym się kierować przy jego wyborze

różne kolory granitu na parapety

Jak wcześniej już zostało wspomniane, mamy bardzo bogatą gamę kolorów kamieni naturalnych i konglomeratów. Na pewno każdy znajdzie kolor dla siebie. Wiadomo, że ten wybór, to przede wszystkim rzecz gustu poszczególnych klientów, jednak warto przy tym wyborze kierować się pewnymi zasadami i skorzystać z pewnych wskazówek. Chodzi tu zarówno o kwestię estetyczną jak i funkcjonalną. Zgodnie z zasadami estetyki, kolor naszego parapetu starajmy się dobierać tak, by pasował on do kolorystyki budynku oraz wnętrz. Co to oznacza? Oznacza to po prostu, że przy wyborze materiału parapetu zewnętrznego, musimy wziąć pod uwagę kolor naszych okien i elewacji. Niech te kolory współgrają ze sobą, tworząc miły dla oka obraz.
To samo dotyczy wyboru koloru kamienia parapetów wewnętrznych. Bierzemy tutaj pod uwagę kolor okien oraz ścian, podłóg i innych elementów wystroju, tak, by wszystko harmonijnie ze sobą współgrało.
Przy tym wyborze weźmy pod uwagę także stronę praktyczną. Warto tutaj bowiem pamiętać o tym, że na pewnych kolorach, bardziej widać zabrudzenia a na niektórych mniej. Oczywiste jest, że na ciemnych powierzchniach kurz i osad po wodzie jest bardziej widoczny niż na jasnych. Także jeżeli przywiązujemy dużą wagę do powyższej kwestii, warto wybrać taką barwę kamienia, dzięki której nie będziemy musieli często naszych parapetów wycierać po to, by cieszyły oko swoim nieskazitelnym wyglądem. Duże znaczenie tutaj obok koloru ma również to, jaką strukturę ma nasz minerał. Ujmując to w prosty sposób, im jego struktura jest bogatsza w różne odcienie danego koloru i plamki, tym mniej widoczny jest brud na takiej powierzchni.

Wpływ szerokości parapetu na kwestie użytkowe

Przy wyborze parapetu dla domu ważna jest także kwestia jego szerokości. Jeśli chodzi o parapety zewnętrzne, należałoby się zastanowić, czy będziemy na nich stawiać donice z kwiatami. Jeśli mają one w przyszłości taką funkcję użytkową pełnić, może warto by było zdecydować się na szersze płaszczyzny.
Wybierając zaś szerokość parapetów wewnętrznych, oprócz kwestii powyższej, musimy wziąć pod uwagę i parę innych. Zazwyczaj pod oknem umieszcza się kaloryfery. Nad kaloryferem zaś zakłada się parapet. Jeśli kaloryfer nie został zamontowany we wnęce, należy pamiętać, że aby uniknąć straty ciepła przy ogrzewaniu budynku, parapet powinien być zamocowany około 15 cm. powyżej niego. Jeśli odległość ta nie może być zachowana, wtedy szerokość montowanego parapetu nie powinna przykrywać całego kaloryfera. Warto więc o tym pamiętać planując budowę bądź remont domu. Jeśli już jesteśmy przy tej kwestii, to zauważmy, że taki kaloryfer, który nie jest zakryty od góry parapetem lub inną osłoną, może nam niezłych szkód narobić w postaci brudnej ściany. Ciepłe powietrze z kaloryfera bowiem unosi do góry kurz, który pozostaje na ścianach i sufitach w postaci mało estetycznych, ciemnych smug. Szerszy parapet wewnętrzny, który zakryje nam cały grzejnik, nie tyle więc będzie ładnie eksponował nasze rośliny, ale także uchroni nas przed częstszym aniżeli to konieczne, malowaniem ścian. Pamiętajmy więc o tym, by montować kaloryfery i parapety w sposób z góry przemyślany.
Czasami kaloryfery znajdują się nie tylko pod oknem, ale i na ścianie. Nie ukrywajmy, że nie są one zbyt pięknym elementem wystroju wnętrz. Nie dość, że nie można ich niczym zasłonić, czy zabudować, ze względu na stratę ciepła, to jeszcze nie bardzo można coś na nich postawić no i, jak wyżej zostało już opisane, brudzą nam ściany. W związku z powyższym, warto nad takim kaloryferem zamontować także piękny granitowy lub marmurowy parapet, który może służyć nam, na przykład, do ekspozycji naszych rodzinnych zdjęć. Wtedy kaloryfer będzie ładnie oprawiony, nie zabrudzi nam ściany i w jakiś sposób upiększy nam wnętrze zamiast je szpecić.
Montując parapet wewnętrzny w kuchni zastanówmy się czy nie warto by było wykorzystać go jako dodatkowy blat kuchenny, zwłaszcza wtedy jeśli nasza kuchnia jest mała. Być może znajduje się on akurat na wysokości blatów i można by było go jakoś z nimi połączyć lub po prostu zrobić go nieco szerszym i wtedy zyskalibyśmy dodatkową powierzchnię użytkową, której w kuchni, jak wiadomo, nigdy nie za wiele. Taki parapet w kuchni można by było wykonać z takiego samego materiału, z jakiego wykonano lub planuje się dopiero wykonać blaty kuchenne. Warto o tym na tym etapie pamiętać, gdyż taki parapet kamienny, zwłaszcza jeśli znajduje się na wysokości blatów kuchennych, mógłby się przyczynić do stworzenia pięknej, harmonijnej całości. Jeśli więc w przyszłości planujemy zamontować blaty kuchenne z kamienia, to niech nasz parapet w kuchni będzie wykonany z tego samego materiału.

Powyżej zostały omówione niektóre kwestie, jakie powinno się wziąć pod uwagę wybierając parapety dla domu. Zapewne znalazło by się jeszcze parę innych rzeczy, na które należałoby zwrócić uwagę, ale zakładamy, że wyżej omówione są kwestiami podstawowymi.

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności