Start / Galeria PORADY Schody Schody z granitu marmuru aglomarmuru - jak wybrać schody z kamienia.
Schody z granitu marmuru aglomarmuru - jak wybrać schody z kamienia.

Schody z granitu, marmuru, czy konglomeratu w każdym domu stanowią piękny element wykończenia pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane. Zakłady kamieniarskie oferują bardzo bogata paletę kamieni naturalnych i konglomeratów, które stosuje się do produkcji schodów. Należy jednak tak dobrać surowiec aby pasował do pomieszczeń i był zgodny z pewnymi kanonami i zasadami stosowanymi w budownictwie a jednocześnie odpowiadał koncepcji zamawiającego.

Zasady doboru koloru schodów z kamienia naturalnego

Podczas wyboru koloru materiału na schody trzeba wykazać się umiejętnością pewnego przewidywania, gdyż w wielu przypadkach schody montuje się przed ostatecznym malowaniem ścian i wstawieniem mebli do pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego należy się gruntownie zastanowić się i stworzyć pewną spójna koncepcję wyglądu pomieszczenia, w którym będą montowane schody kamienne. Pamiętajmy, iż granitowe schody a także te z marmuru, aglomarmuru czy każdego innego surowca mają służyć przez długie lata, a ich ewentualna wymiana wiąże się z remontem całego pomieszczenia.

jasne schody granitowe z ciemną balustradą schody zewnętrzne z granitu w kolorze zielono-szarym

Przy wyborze kolorów materiału na schody powinno się brać pod uwagę:

 • Planowany kolor mebli w klatce schodowej

  Ogólna reguła jest taka, że kolor schodów powinien kontrastować z kolorem mebli. To znaczy jeśli kolor mebli jest jasny to kolor schodów powinien być ciemniejszy i na odwrót. Oczywiście można zastosować również kolor podobny jak meble, z tej samej tonacji ale o innym odcieniu.

 • Kolor posadzki i materiał z którego jest lub będzie wykonana

  czerwono-brązowe schody z kamienia dopasowane do koloru podłogi

  Idealnym rozwiązaniem jest gdy posadzka zarówno na dole jak na górze klatki schodowej jest wykonana z płytek z tego samego granitu czy marmuru co schody. Można też zastosować zasadę kontrastu w relacji schody-płytki przy założeniu, że w małym pomieszczeniu stosujemy jasne płytki i ciemniejsze schody a w dużym odwrotnie.

 • Upodobania i gust wybierających

  Wiadomo z gustami się nie dyskutuje i należy tu zaakceptować nawet najbardziej dziwne połączenia kolorów kamiennych schodów, niezależnie czy będzie wykonane zgodnie z ogólnymi kanonami czy będzie odbiegać od wszelkich reguł i założeń dekoracji.

Ciekawym rozwiązaniem na schody jest również kombinacja różnego rodzaju kamienia na stopnicę i podstopnicę. Tu należy kierować się ogólna zasadą , że np. na granicie jasnym mniej widać zanieczyszczenia niż na ciemnym. A więc na stopnicę stosujemy jaśniejszy materiał zaś na podstopnice ciemniejszy.

Ciekawe opcje kolorystyczne posiada granit bianko river oraz grey pearl i yellow pink.

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności