Start / Galeria PORADY Kamień Łupek kamienny - jak wybrać i na co zwracać uwagę?
Łupek kamienny - jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Łupka kamienna w ostatnich kilku latach stała się bardzo popularnym materiałem stosowanym w wykończeniu wnętrz i elewacji. Obecnie na rynku jest wielu dostawców i producentów łupka. Wybierając jednak ten rodzaj wykończenia należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych czynników:

- łupka kamienna montowana na przykład w kuchni nad blatem obok pieca powinna być zabezpieczona impregnatem, który będzie zapobiegał wchłanianiu oparów powstałych w wyniku gotowania czy odprysków powstałych przy używaniu blatu z granitu lub marmuru. Łupki kamienne mają nieregularną powierzchnię, której czyszczenie może być utrudnione gdy zanieczyszczenia dostaną się w zakamarki. Do czyszczenia łupki kamiennej należy używać miękkich szczotek i płynów do czyszczenia kamienia.

- łupek kamienny powinien być dobrany pod kolor blatu lub płytek aby tworzył pewien rodzaj nawiązania kolorystycznego nie oderwanego od całości wystroju. Przy wyborze należy stosować podstawowe zasady kolorystyczne i oczywiście własne preferencje kolorystyczne.

- łupka kamienna powinna mieć zaszlifowane boki jeśli jest klejona bezpośrednio na ścianę i ma widoczne krawędzie.

Zdjęcie łupka kamiennego wykorzystanego w kuchniŁupek kamienny, zastosowanie i montaż.

Łupek elewacyjny doskonałym i szlachetnym materiałem na wykończenie elewacji.

Łupek kamienny to bardzo dobry i trwały materiał do obłożenia elewacji. Łupka elewacyjna praktycznie wizualnie nie różni się od łupki kamiennej jednak występują różnice w użytym kleju.

Elewacja wykonana z łupka to jedno z najtrwalszych powierzchni stosowanych na wykończenie elewacji. Pamiętajmy, że jest to naturalny kamień którego trwałość jest prawie wieczna. Dlatego tak ważne są użyte kleje oraz prawidłowy i fachowy montaż. Bo co nam przyniesie doskonały materiał źle ułożony i zamontowany. W oferowanych dziś materiałach elewacyjnych trudno o materiał o podobnej trwałości.

Każdy łupek elewacyjny może być łupkiem kamiennym ale nie każdy łupek kamienny może być łupkiem elewacyjnym.

Zdjęcie zastosowania łupka kamiennego na elewacji.Kolory łupków kamiennych.Zdjęcie łazienki wykonanej w łupku kamiennym.

Jak wiadomo łupki używane na zewnątrz powinny być klejone specjalnymi klejami, które są odporne na działanie zmiennych czynników atmosferycznych takich jak temperatura i wilgotność jak i ich wspólne działanie. Łupek kamienny dobrze sklejony a także dobrze przyklejony to bardzo trwały materiał na elewację nie wymagający specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych odbiegających od zwykłej pielęgnacji kamienia. Gotowe sklejone elementy łuki kamiennej montuje się do ściany za pomocą specjalnych klejów do kamienia. Łupka elewacyjna może być montowana zarówno bezpośrednio na elementy budynku jak ściana z pustaków, jak i na materiały izolacyjne jak styropian czy wełna mineralna. Istotny jest fakt, że materiały izolacyjne muszą mieć odpowiednią twardość, która umożliwia bezpośrednie zamontowanie łupki kamiennej na elewację. Należy również zwrócić uwagę aby na ścianie co pewien czas wstawić miejsce wentylacyjne umożliwiające prawidłową cyrkulacje i wentylację ściany. Kratki wentylacyjne powinny być również tak dobrane aby nie odbiegały kolorystycznie od łupka elewacyjnego.

Dobrze dobrany i ułożony łupek elewacyjny sprawia wrażenie ściany ułożonej z litego kamienia.

Sposób ułożenia, a przede wszystkim sposób wykończenia granicznych części ściany jak miejsc na okna, jest bardzo istotnym elementem prawidłowego ułożenia łupki kamiennej. Prawidłowo ułożenie plastra łupka nawet dobremu fachowcowi nie pozwoli odróżnić czy jest to łupek elewacyjny czy naturalnie ułożony kamień. Chodzi o ułożenie łupki w taki sposób aby nie było widocznych krawędzi na grubości łupka co wywoła złudzenie naturalnego kamienia.

Dobór koloru łupka kamiennego - co jest dopuszczalne a co jest wadą?

Pamiętajmy, że łupek kamienny to naturalna skała a co się z tym wiąże może mieć różne odcienie w obrębie jednego koloru danego kamienia. Wybierając więc łupek musimy brać pod uwagę fakt, że jak w każdym naturalnym kamieniu będą występowały w nim różnice kolorystyczne co nie stanowi wady a dodaje uroku i świadczy o użyciu materiału pochodzącym od matki natury. Niedopuszczalne są odbarwienia łupka, które wynikają z przechodzenie w inny rodzaj skały. Różnice kolorystyczne winny być tak układane, że ściana ma pewne stałe zależności i pewne powtarzalne bądź niepowtarzalne układy ułożenia według preferencji klienta. Przy układaniu łupka elewacyjnego jak i innych elementów kamiennych, jak płytki, trzeba cały czas myśleć i znać zależności i charakterystykę surowca naturalnego jakim jest kamień.

Ostatnio jednak obserwuje się tendencję do układania i dobierania elementów kamiennych w myśl zasady „czym gorzej tym lepiej” to znaczy ułożenie tak aby uwidocznić znacznie różnice kolorystyczne aby uwidocznić i podkreślić, że użyto surowca naturalnego. Ta zasada jest ostatnio stosowana zarówno w przypadku łupka jak i płytek granitowych, gdzie już celowo unika się kalibracji czy idealnego dobrania kolorystycznego. Tu obowiązuje niepisana zasada „chcesz mieć idealny jednolity kolor - nie stosuj naturalnego kamienia”. Ta zasada rzeczywiście się sprawdza gdyż wielu ludzi idąc za idealnym wyglądem i jednolitością odcienia na przykład płytek glazurowanych tego samego oczekuje od wyrobów z kamienia, co jest od początku nieporozumieniem. Każda jedna płytka i każdy jeden łupek kamienny będzie inny, ponieważ taka jest natura z której to pochodzą.

Różnice kolorystyczne w obrębie jednego kamienia nie stanowią podstawy reklamacji ani roszczeń.

Jeśli interesują Cię ciekawe rozwiązania i realizacje zajrzyj do: Galeria Kamieniarstwo SATI

Interesujące porady i ciekawostki z branży kamieniarskiej znajdziesz tu: Porady kamieniarzy i ciekawostki.

 

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności