Start / Galeria PORADY Kamień Odmiany granitu stosowane w kamieniarstwie budowlanym i nagrobkowym
Odmiany granitu stosowane w kamieniarstwie budowlanym i nagrobkowym

W Polsce stosuje się granity do wyrobów różnych produktów takich jak nagrobki, parapety, płytki, schody, blaty. Granit stosowany na pomniki jest przeważnie importowany z Chin, Indii a także Skandynawii.

Najpopularniejsze odmiany nagrobków z chińskiego granitu

Z granitów chińskich najbardziej popularny to g603, który nazywany jest w Polsce – biały piękny. Granit ten charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami w obróbce jak i odpornością na działania atmosfery. G603 ma strukturę, która nie stwarza większych problemów z jednolitością przy sortowaniu materiału na nagrobek czy pomnik. Również jego nakrapiana struktura praktycznie pozwala wykorzystać każdy kawałek.

Innym bardzo znanym w Polsce granitem z Chin stosowanym na , pomniki oraz grobowce jest g664 nazywany w Polsce – brązowy królewski. Jego właściwości są praktycznie takie same jak granitu białego królewskiego.

Kolejnym granitem z Chin, który bardzo często stosowanym w Polsce jest g635, który popularnie nazywany różowy królewski.

Wszystkie wymienione granity z Chin cieszą się uznaniem zakładów kamieniarskich z uwagi na fakt iż mają jednolitą „ciapowatą” strukturę, która tworzy wrażenie jednolitości materiału.

Z Polskich granitów wykorzystywanych na pomniki i nagrobki najpopularniejszy to granit strzegomski i strzeliński. Ze względu jednak na to, iż granit ten w miarę szybko reaguje na warunki atmosferyczne powodując iż staje się odcieniem żółtego został wyparty przez granity chińskie, które nie dość, że wykazują lepsze właściwości to jeszcze cenowo są porównywalne. Wśród wielu zakładów kamieniarskich zrodził się pogląd, że granit chiński jest gorszej jakości co jest absolutną bzdura i nieprawdą. Pomnik czy nagrobek z niego wykonany i następnie zaimpregnowany w żadnym nawet najmniejszym stopniu nie odbiega jakościowo od tych wykonanych w Polsce. Nawet dla doświadczonego kamieniarza produkty te nie są do odróżnienia a niejednokrotnie przewyższają jakością produkty rodzime.

Zakłady kamieniarskie w Chinach ze względu na swój dynamiczny rozwój zostały wyposażone w tak nowoczesny sprzęt, o którym małe zakłady kamieniarskie w Polsce mogą tylko pomarzyć. Dodając do tego jeszcze bardzo tanią siłę roboczą oraz ogromny dostęp do granitu jako surowca otrzymujemy produkt bardzo wysokiej jakości w bardzo dobrej jak dla europejczyka cenie. Większość pomników i nagrobków importowanych do Polski jest wytwarzana według polskich wzorów uwzględniając wszelkie nawet najdziwniejsze życzenia.

Granit chiński w kamieniarstwie budowlanym

Parapety

Tych samych granitów używa się również w Polsce do wytwarzania parapetów granitowych. Parapety granitowe najczęściej produkuje się w grubościach 20-30mm.

Kolory granitu jak biały królewski (g603), brązowy królewski (g664) czy też chiński g682 zwany w Polsce yellow sjenit lub yellow pink to kamienie, które w swych odcieniach są niemal uniwersalne. To trzy kolory, które stały się popularnym surowcem zarówno w kamieniarstwie budowlanym jak i nagrobkowym. Jest to wynikiem nie tylko tego, iż ten minerał ma wyjątkowe właściwości ale przede wszystkim tym, że jest w dobrej jakości przy bardzo rozsądnej cenie.

Schody

Wyżej opisane granity maja również zastosowanie do wytwarzania schodów granitowych.
Schody są przeważnie produkowane z materiału o grubości 30mm w przypadku stosowania kamienia jako okładziny zaś dla schodów, które mają konstrukcję podwieszaną stosuje się w zależności od rozpiętości granit o grubości 50-80mm.
W schodach granitowych poszczególne stopnie mogą mieć powierzchnię polerowaną lub promieniowaną bądź groszkowaną. Często stosuje się powierzchnie polerowaną z rowkiem antypoślizgowy w postaci nacięcia.
Bardzo ładnie wygląda kombinacja gdzie na przykład stopnie wykonane są z granitu g 603 biały królewski a podstopnice z yellow sjenit (yellow pink) g 682 lub g 664 – brązowego królewskiego. Kombinacji układania tego kamienia jest oczywiście mnóstwo z zależności od preferencji zamawiających.
Trzeba w tym miejscu wspomnieć iż granit chiński naprawdę za niewielkie pieniądze pozwala otrzymać trwały produkt ładny kolorystycznie.

Blaty kuchenne i łazienkowe

Wiele zakładów kamieniarskich stosuje również granity z Chin do wytwarzania i produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Produkuje się je zwykle w grubościach 30mm. Wszystkie wyżej wymienione granity nadają się na blaty.

Płytki

Wiele budynków w Polsce zostało obłożonych płytkami granitowymi chińskimi o grubości przeważnie 10-20mm i różnych formatach. W ostatnim czasie popularne wśród importerów stają się duże płytki. Ma to nie tylko walory czysto estetyczne ale również ekonomiczne, ponieważ granit sprowadzany i importowany z Chin jest obłożony cłem jeśli waga towaru pojedynczego elementy nie przekracza 10kg. Dlatego w większych formatach waga pozwala na uniknięcie opłaty cła dla importowanego surowca.

Reasumując - granit z Chin cieszy się dużym uznaniem i popularnością w Polsce zarówno u kamieniarzy jak i odbiorców finalnych, nie ulegających propagandzie, która pojawiała się kiedy produkt ten wymusił nieco obniżenie cen produktów zakładów kamieniarskich.

 

NOWY PUNKT
Zakład Kamieniarski PPHU Sati
Kamieniarstwo, Granit, Marmur
46-073 Wrzoski, k. Opola,
ul. Wrocławska 24
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 784 518 593
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

 

Oddział Obwodnica Północna Opola EKSPOZYCJA NAGROBKÓW
46-020 Krzanowice
ul. Stara Droga 6 i 8
woj. opolskie
tel. kom. (+48) 666 523 384
tel. (+48) 77 546 22 78
fax. (+48) 77 546 21 86
biuro@tanienagrobki.com.pl
www.tanienagrobki.com.pl

Polityka prywatności